مکمل‎ها و قرص های ضروری دوران بارداری

مکمل‎ها و قرص های ضروری دوران بارداری

اگر به تازگی از بارداری خود مطلع شده‌اید، احتمالا به دنبال این هستید که چه چیزهایی را مصرف کنید؟ در دوران بارداری با مصرف مکمل‌ها و قرص های ضروری دوران بارداری سلامت خود و جنین را تضمین می‌کنید. از آن‌جایی که در این دوران، جنین از بدن مادر تغذیه می‌کند، مکمل‌ها و قرص‌های ضروری باعث می‌شوند تا مواد ضروری موردنیاز مادر و جنین تامین شده و هر دو با کمبود مواجه نشوند. اگر می‌خواهید بدانید که چه قرص‌ها و مکمل‌هایی را باید در دوران بارداری مصرف کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

مصرف قرص های ضروری دوران بارداری

ممکن است این سوال مهم در ذهن‌تان ایجاد شده باشد که آیا مصرف مکمل و قرص در دوران بارداری ضرورت دارد و چرا باید این کار را انجام داد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مکمل‌ها و قرص های ضروری دوران بارداری کمک می‌کنند که مواد مغذی موردنیاز بدن تامین شود. همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، جنین از مادر تغذیه می‌کند؛ در نتیجه علاوه بر تامین مواد مغذی موردنیاز بدن مادر، مواد مغذی موردنیاز جنین هم باید تامین شود.

Can you get pregnant on your period? - Vital Record

مکمل‎های ضروری دوران بارداری

مصرف آهن در دوران بارداری

یکی از مهم‌ترین قرص های ضروری دوران بارداری، قرص آهن است. به این دلیل که نیاز بدن مادر به آهن در دوران بارداری، به 2 برابر می‌رسد؛ در نتیجه نباید از مصرف این مکمل مهم غافل شد. اگر در دوران بارداری به پزشک مراجعه کنید، حتما این مکمل را برای شما تجویز می‌کند. بعضی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که نباید مکمل آهن را مصرف کنند؛ چون می‌توانند از طریق موادغذایی آن را تامین کنند. این تصور غلط است.

به این دلیل که میزان دریافت آهن توسط جنین، در دوران بارداری به حدی می‌رسد که نمی‌توان آن را از طریق موادغذایی تامین کرد و حتما باید مکمل آن مصرف شود. به طورکلی مصرف قرص های ضروری دوران بارداری باید به صورت روزانه باشد که معمولا قرص آن 150 میلی‌گرم است.

این قرص را باید از پایان ماه چهارم حاملگی مصرف کرد. همچنین مصرف آن را باید تا 3 ماه بعد از زایمان هم ادامه داد. به این دلیل که از کمبود آهن در بدن مادر جلوگیری می‌شود. ناگفته نماند که در دورانی که این مکمل مصرف می‌شود، ممکن است عوارضی مثل حالت تهوع یا یبوست را تجربه کنید.

Are Customized Supplements Worth Checking Out?

مصرف اسید فولیک در دوران بارداری

مصرف اسید فولیک در دوران بارداری

اسید فولیک از دیگر مکمل های مورد نیاز در دوران بارداری است که حتما باید مصرف شود. این مکمل باعث می‌شود نقص مادرزادی لوله عصبی رخ ندهد. طبق توصیه پزشکان، این مکمل مهم باید 3 ماه قبل از بارداری مصرف شود. حداقل زمانی که برای مصرف این مکمل توصیه شده، 1 ماه است. ممکن است از خودتان بپرسید که اگر از حاملگی خود خبر نداشته باشیم چطور؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که به محض اطلاع یافتن از بارداری، باید مصرف این مکمل را آغاز کنید. اسید فولیک یکی از مهم‌ترین قرص های ضروری دوران بارداری است که می‌توانید در کنار مصرف آن، از موادغذایی دارای اسید فولیک مثل اسفناج، حبوبات و مرکبات هم استفاده کنید.

Dietary supplement industry doesn't need mandatory product listing |  Natural Products INSIDER

مصرف مولتی ویتامین

مصرف مولتی ویتامین

از دیگر مکمل های مورد نیاز در دوران بارداری، می‌توان به مکمل مولتی ویتامین اشاره کرد. ویتامین‌ها، مواد مغذی بسیار مهم برای بدن هستند که به آن کمک می‌کنند فعالیت‌های روزانه خود را داشته باشد. خانم‌هایی که بارداری آن‌ها با فاصله کم انجام می‌شود، با کمبود املاح و ویتامین‌های ضروری مواجه می‌شوند؛ در نتیجه بهتر است که مکمل های ضروری در بارداری را از داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان تهیه و مصرف کنند.

مصرف مولتی ویتامین می‌تواند کمبودها را جبران کند. لازم به ذکر است که اگر موادغذایی روزانه خانم‌های باردار، تنوع کافی را نداشته باشد، حتما باید این مکمل‌ها را مصرف کنند. ناگفته نماند که بعد از تهیه این مکمل از داروخانه اینترنتی، باید از ماه چهارم دوران بارداری تا 3 ماه بعد از زایمان این مکمل را مصرف کرد. نحوه مصرف این مکمل هم به صورت روزانه است.

8 Myths About Vitamin Supplements | Henry Ford LiveWell

مصرف کلسیم در دوران بارداری

مصرف کلسیم در دوران بارداری

یکی دیگر از مکمل های موردنیاز در بارداری که اهمیت بسیار زیادی هم دارد، کلسیم است. تهیه این مکمل از داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان در دوران بارداری، لازم است؛ چون به خانم‌های باردار کمک می‌کند تا تراکم استخوان‌های خود را از دست ندهند. به این دلیل که جنین از کلسیم بدن مادر برای رشد استخوان‌های خود استفاده می‌کند. در کنار مصرف مکمل کلسیم، می‌توانید از موادغذایی دارای این ماده هم استفاده کنید. موادی مثل شیر، پنیر و ماست کلسیم دارند.

مصرف ید در دوران بارداری

از دیگر مکمل های مورد نیاز در دوران بارداری که می‌توان از آن نام برد، مکمل ید است. این مکمل هم از طریق داروخانه اینترنتی قابل تهیه است. دقت داشته باشید که ید برای تیروئید بسیار مفید است و هنگامی که بانوان باردار آن را مصرف می‌کنند، سلامت این غده مهم را تضمین کرده‌اند. اگر میزان ید در بدن مادر کم شود، عوارض جدی خواهد داشت. به عنوان نمونه می‌توان به خطر سقط جنین، ناشنوایی، مرده‌زایی و ناتوانی ذهنی شدید فرزند اشاره کرد.

سایر مکمل‌های مفید برای بدن

به غیر از مکمل های موردنیاز در بارداری که معرفی کردیم، می‌توانید از سایر موادمغذی مفید برای بدن هم استفاده کنید. استفاده از این مواد، می‌تواند کیفیت بارداری مادر را بهبود بخشد. ویتامین D، کولین، اسیدهای چرب امگا 3 و منیزیم از جمله موادی هستند که باید در کنار مکمل های ضروری در بارداری استفاده کنید تا بدنی سالم و سرشار از موادمغذی داشته باشید.

جمع بندی

مصرف قرص های ضروری دوران بارداری باعث تامین مواد مفید و ضروری برای بدن مادر می‌شود. از آن‌جایی که جنین برای رشد خود از ذخایر بدن مادر استفاده می‌کند، بنابراین مصرف مکمل‌ها ضرورت پیدا می‌کند. اگر این مکمل‌ها مصرف نشوند، بدن مادر ذخایر مفید خود را از دست می‌دهد و عوارض جدی برای او و فرزندش خواهد داشت. در این مطلب به تمامی مکمل‌های مهم در دوران بارداری و عوارض کمبود آن‌ها اشاره کردیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *