8 روش عایق رطوبتی که معمولاً در ساخت و ساز استفاده می شود

8 روش عایق رطوبتی که معمولاً در ساخت و ساز استفاده می شود

عایق رطوبتی عبارت است از اعمال لایه های نفوذ ناپذیر بر روی سطوح، دیوارها، سقف ها و سایر قسمت های ساختمان که ممکن است بتنی، فلزی و چوبی باشد که مانع نفوذ ناپذیر سطحی ایجاد کند تا از نفوذ آب جلوگیری کند. در نظر گرفتن عایق رطوبتی ساختمان ها در استان البرز بسیار مهم است زیرا مانعی غیر قابل نفوذ بر روی پایه ها، سقف ها و دیوارها در برابر آب ایجاد می کند. در اینجا برخی از رایج ترین عایق های رطوبتی مورد استفاده در ساخت و سازهای ساختمانی لیست شده است. اگر شما ساکن البرز می باشید و می خواهید از خدمات عایق بندی و نصب ایزوگام در کرج بهره مند شوید باید ابتدا با رایج ترین عایق های رطوبتی آشنا شده تا بهترین تصمیم را برای ساختمان خود بگیرید.

رایج ترین عایق های رطوبتی

  • قیرگونی
  • رنگ های قیری
  • عایق رطوبتی پایه سیمانی
  • عایق رطوبتی ممبران مایع
  • ایزوگام یا عایق رطوبتی ممبران قیری
  • عایق مایع پلی اورتان
  • تزریق گروتینگ
  • عایق EPDM

قیرگونی

یکی از راه های عایق بندی ساختمان، استفاده از پوشش قیری یا قیرگونی است. درجه پلیمر و خواص فیبر تقویت شده آن انعطاف پذیری و محافظت در برابر آب را فراهم می کند. به این روش پوشش آسفالتی نیز گفته می شود که در فونداسیون های بتنی بسیار عالی است. با این حال، مواد مبتنی بر قیر در این نوع عایق بندی ممکن است هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید مناسب نباشند. این به این دلیل است که در دراز مدت شکننده می شود. می توانید آن را با استفاده از مواد انعطاف پذیرتر مانند پلیمرهای مبتنی بر اکریلیک یا پلی اورتان اصلاح کنید.

قیر بسیار علمی به نظر می رسد، اما ما معمولا آنها را به عنوان آسفالت می شناسیم. با این حال، قیر به غیر از پوشش جاده های ما، به طور گسترده ای به عنوان ماده ای برای عایق رطوبتی از هزاران سال پیش استفاده می شود. هر دو واژه آسفالت و قیر را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد، اما در عمل، اصطلاح آسفالت معمولاً به بتن آسفالتی اطلاق می شود که مخلوطی از آسفالت (یا قیر) با سایر سنگدانه های ساختمانی است. قیر یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف دسته‌ای از مواد معدنی استفاده می‌شود که عمدتاً از هیدروژن و کربن با مقادیری از نیتروژن، گوگرد و اکسیژن تشکیل شده‌اند. این یک شکل مایع یا نیمه جامد بسیار چسبناک از نفت است که می تواند در رسوبات طبیعی یا به عنوان یک محصول تصفیه شده یافت شود. اگر تصمیم به قیرگونی در کرج گرفتید باید در نظر داشته باشید که ممکن است تنها قیرگونی نمی تواند راهکار مناسبی برای شما باشد.

رنگ های قیری

در کاربردهای پوشش دهی، از قیر به عنوان پایه رنگ های قیری استفاده می شود که محصولات پوششی عمدتاً از قیر است که به صورت مایع اعمال می شود. رنگ‌های قیری از قیر مخلوط شده با یک حلال، معمولاً الکل معدنی یا نفتا ساخته می‌شوند، اما می‌توانند با پلیمرهای دیگر مانند پلی‌اورتان یا پلیمرهای مبتنی بر اکریلیک نیز مخلوط شوند تا سایر ویژگی‌ها برای افزایش عملکرد پوشش ایجاد شود. یک فرم تخصصی از پوشش پایه قیر نیز در پوشش پشتبام به صورت ممبران های عایق رطوبتی استفاده می شود.

چیزی که رنگ های قیری را به عنوان یک درزگیر یا جلوگیری از نفوذ آب بسیار موثر می کند این واقعیت است که آنها به طور طبیعی در آب نامحلول هستند. این امر آنها را به نوع خاصی از پوشش مانع تبدیل می کند (روکش هایی که برای جلوگیری از خوردگی با دفع عناصری که می توانند باعث خوردگی شوند که در این مورد آب است) طراحی شده اند و از تماس مستقیم رطوبت با سطح جلوگیری می کنند. رنگ‌های قیری نیز معمولاً دارای خاصیت چسبندگی قوی با تقریباً هر ماده‌ای هستند و در نتیجه تطبیق پذیری بالایی دارند.

رنگ‌های قیری به غیر از ویژگی‌های آبگریزشان، کاملاً بادوام هستند و دارای مقاومت در برابر UV هستند. در صورت ترکیب با سایر پلیمرها، رنگ‌های قیری می‌توانند بادوام‌تر و انعطاف‌پذیرتر شوند و در نتیجه از آن‌ها به عنوان یک محلول ضدآب در کاربردهای بالا و زیرزمینی استفاده می‌شود. صرف نظر از مواد، آهن، فولاد، آلومینیوم، بتن، پلاستیک و غیره، رنگ های قیری گزینه ای بسیار مناسب برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی در سخت ترین محیط ها باقی می مانند.

از آنجایی که رنگ‌های قیری به شکل مایع در می‌آیند، می‌توان به آسانی رنگ‌های قیری را مانند رنگ معمولی خانه اعمال کرد. بسته به شکل و اندازه سطح، می‌توانید از غلطک‌ها، قلموها یا سمپاش‌های معمولی به دلخواه استفاده کنید. البته باید توجه داشت که رنگ‌های قیری حاوی حلال هستند، بنابراین انتشار VOC، در حالی که بیش از حد نیست، همچنان وجود دارد، بنابراین اقدامات احتیاطی معمولی ایمنی اعمال می‌شود. آنها را در فضای بسته قرار ندهید مگر اینکه ماسک زده باشید.

آماده سازی سطح نیز با رنگ های قیری مهم است. در حالی که آنها به طور طبیعی خاصیت چسبندگی قوی دارند، می توانند توسط یک سطح کثیف تضعیف شوند. هنگام استفاده از رنگ های قیری روی رنگ موجود، مهم است که از قبل هرگونه رنگ شل یا تاول زده را پاک کنید. در یک محیط به خصوص خشن، رنگ‌های قیری را می‌توان به‌عنوان پوشش رویی با یک لایه ضد خوردگی اضافی که به‌عنوان آستر استفاده می‌شود، برای اطمینان از محافظت کافی در برابر خوردگی استفاده کرد.

عایق رطوبتی پایه سیمانی

عایق رطوبتی پایه سیمانی روشی است که از پوشش های پلیمری پایه سیمانی استفاده می کند. این روش تضمین می کند که یک مانع بین سطح و آب و رطوبت وجود دارد.

علاوه بر این، آنها به راحتی مخلوط می شوند. عایق رطوبتی پایه سیمانی معمولاً عایق‌های رطوبتی سفت یا نیمه انعطاف‌پذیر هستند، بنابراین در مکان‌های داخلی مانند توالت‌ها و مناطقی که در معرض نور خورشید و هوا قرار ندارند استفاده می‌شود. از عایق رطوبتی پایه سیمانی می توان برای پل ها، سدها، تصفیه خانه های فاضلاب و آب و تونل ها استفاده کرد.

عایق رطوبتی پایه سیمانی در فضاهای صنعتی که نشت مواد شیمیایی یا ذخیره سازی مورد نیاز است، عالی هستند. این ماده در برابر مواد شیمیایی مقاوم است که تضمین می کند که در طول استفاده یا نگهداری مواد شیمیایی هیچ گونه تخریبی وجود نخواهد داشت.

عایق رطوبتی ممبران مایع

مناطق مرطوب مانند حمام، دوش و رختشویخانه می‌توانند یک چالش واقعی برای اطمینان از اینکه قاب‌ها و کفپوش‌های چوبی، مواد عایق، سیم‌کشی برق و مواد روکش داخلی در معرض نفوذ آب آسیب‌رسان نیستند، چالشی واقعی باشد. حتی مقدار کمی رطوبت می تواند به برخی از سقف ها و کفپوش ها آسیب برساند، که منجر به باد کردن، کپک، رطوبت و در نهایت تخریب کامل مواد شود.

غشای مایع یک پوشش نازک است که حاوی یک پوشش پرایمر و پوشش بالایی است که توسط اسپری، غلتک یا ماله استفاده می شود که در مقایسه با عایق رطوبتی سیمانی انعطاف پذیری بیشتری می دهد. عایق رطوبتی ممبران مایع در یک پوشش لاستیکی روی دیوار قرار می شود و خواص کشیدگی سطح آن می تواند به 280٪ برسد، دوام یک پوشش ضد آب بستگی به نوع سازنده دارد. می توان آن را با لایه مایع ساخته شده از آسفالت اصلاح شده با پلیمر که در درجه های مختلف برای ماله، غلتک یا اسپری از تولید کنندگان مختلف موجود است، اسپری کرد.

یک عایق رطوبتی ممبران مایع در مناطق مرطوب هم برای کف و هم برای دیوار ضروری است. پوشش هایی مانند کاشی یا وینیل به خودی خود سطح مناسبی از محافظت را ایجاد نمی کنند.

ایزوگام یا عایق رطوبتی ممبران قیری

ایزوگام ها برای عایق بندی استفاده می شود. سطوح بتنی زیرزمینی، دیوارهای نگهدارنده، تراس ها، سقف های بتنی و کف مرطوب را همگی می توان ایزوگام کرد. این محصول به صورت رول عرضه می شود که سپس با استفاده از پرایمر قیری و مشعل بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرد.

عایق رطوبتی قیری روشی رایج است که برای سقف های شیبدار با شیب کم استفاده می شود، به دلیل کارایی کم، از یک مشعل و یک غشای چسبناک بر روی لایه تشکیل شده است. ترکیبات آن شامل آسفالت، پلیمرها و فیلر ها هستند، در حالی که برخی از رزین ها و روغن ها برای بهبود ویژگی های چسبندگی اضافه می شوند. عایق رطوبتی ممبران قیری به دلیل خاصیت چسبندگی عمر غشا، در طول زمان، ماندگاری کوتاه تری دارد، در حالی که چراغ قوه روی غشاء در معرض دید و پوشانده است.

غشاهای اکسپوز حاوی سنگدانه های معدنی دانه ای برای مقاومت در برابر هوازدگی هستند و سایر قسمت ها به پیمانکار نیاز دارند که پیچ های محافظ را برای جلوگیری از سوراخ شدن غشا اعمال کنند. این روش پوشش یک لایه آسفالت انعطاف پذیر با دو روش است: یکی مشعل و دیگری غشای عایق رطوبتی چسبدار.

مهر و موم مشعل برای فضای باز استفاده می شود و در محل کار می کند و روش رایج مورد استفاده برای عایق های رطوبتی در محل است، این روش بادوام تر و مقرون به صرفه تر از غشاهای چسبدار است.

عایق مایع پلی اورتان

عایق مایع پلی اورتان برای سقف های مسطح استفاده می شود که در معرض عوامل جوی بوده و شکل پذیری بالایی دارد.

پلی اورتان به رطوبت بسیار حساس است که باید برای ارزیابی رطوبت پیش از بهره برداری استفاده شود، در غیر این صورت ممکن است بعد از مدتی لایه برداری یا جداسازی غشا رخ دهد.

غشای مایع پلی اورتان روشی گران قیمت است که در آن غشای منعطف برای جلوگیری از ترک خوردن پس از مدتی برای مناطقی با سقف در معرض هوا و هوازدگی به دقت اعمال می شود.

تزریق گروتینگ

در عایق رطوبتی تزریقی، یک رزین تزریقی کم ویسکوز برای کاربرد عایق‌های رطوبتی در نفوذهای کوچک تا متوسط که در آجر، بتن و سایر سازه‌ها مانند زیرزمین، تونل‌ها و غیره استفاده می‌شود.

عایق EPDM

غشای ضد آب EPM یک غشای منعطف تک لایه لاستیکی مصنوعی است که در هوای سرد و گرم مقاومت می کند.

مشاوره برای انتخاب بهترین عایق رطوبتی

با وجود طیف گسترده ای از عایق های رطوبتی بهتر است حتما برای انتخاب نوع غشای ضد آب بهتر است با یکی از نمایندگی های مرکزی عایق رطوبتی تماس گرفته و بهترین راه حل عایق رطوبتی را برای خود داشته باشید. شرکت ایزوگام پلاس دارای کارشناسان خبره و ماهر برای پیشنهاد بهترین راهکار عایق بندی ساختمان به شما است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت رسمی ایزوگام پلاس مراجعه فرمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *