ابزار آلات دستی حمل و کشش بار

ابزار آلات دستی حمل و کشش بار

E:\HOIST\6.png

در صنایع برای لیفتینگ بار از انواع مختلفی تجهیزات صنعتی استفاده می شود که برخی از آنها بصورت دستی و برخی دیگر بصورت برقی مورد استفاده قرار می گیرند. البته دسته بندی های متنوع دیگری برای ادوات لیفتینگ بر حسب مکانیزم کاری نیز وجود دارد که انتخاب این ابزار آلات با در نظر گرفتن میزان وزنی بار، فضای عملکرد، دسترسی و عدم دسترسی به الکتریسیته و شکل هندسی بار صورت می پذیرد. انواع جرثقیل سقفی زنجیری و سیم بکسلی که بصورت برقی و دستی تولید می شوند، انواع پولیفت و تیفور، انواع مگنت های صنعتی که برای لیفتینگ بار های فلزی مورد استفاده قرار می گیرند، جک پالت ها و حتی تاور کرین ها نیز از ادوات لیفتینگ بار محسوب می شوند.

ابزار آلات دستی حمل بار در واقع ابزار آلاتی هستند که با نیروی دست اپراتور و بدون نیاز به نیروی محرکه برق که در وینچ های برقی و جرثقیل های برقی بکار گرفته می شود و یا بدون بکاگیری موتور های احتراق که در لیفتراک ها بکار گرفته می شود عمل می کنند. از مهمترین ابزار آلات دستی حمل بار جرثقیل های سقفی دستی هستند که در تناژ 1 الی 25 تن مورد استفاده قرار می گیرند. پولیفت های زنجیری و تیفور های اهرمی سیم بکسلی از دیگر ادوات دستی حمل بار محسوب می شوند.هر چند مبنای عملکرد ابزار آلات دستی حمل بار متفاوت می باشد اما یم اصل در مورد تمامی آنها صادق است و آن کاهش سرعت عملکرد با افزایش ظرفیت لیفتینگ بار می باشد.

جرثقیل دستی و پولیفت

دو مورد از ابزار آلات دستی لیفتینگ بار که از زنجیر استفاده می کنند شامل جرثقیل دستی و پولیفت ها می باشند که در انواع کاربری های کارگاهی، کارخانه ای و سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند. جرثقیل سقفی دستی زنجیری که دارای یک بلوک نگهدارنده چرخدنده های داخلی است دارای دو زنجیر اتصالی می باشد که یک زنجیر از گرید های پایین آهنی بصورت گالوانیزه تولید می شود که هدایت آن بصورت دستی بوده و دارای سرعت حرکت بالایی است. زنجیر دوم که از گرید های بالای فولادی تولید می شود در واقع زنجیر بار بوده و با قلاب به بار اتصال پیدا می کند. جرثقیل های دستی در صورتی که دارای یک قلاب برای اتصال به سقف باشند بصورت دو کاره و در صورتیکه دارای ترولی برای حرکت افقی بار باشند بصورت چهار کاره مصرف می شوند.

E:\HOIST\lever-hoist_Explained.jpg

پولیفت ها از دیگر ادوات لیفتینگ بار می باشند که بصورت زنجیری و دستی بکار می روند. پولیفت ها دارای یک اهرم دستی هستند که در واقع بدنه اصلی پولیفت زنجیری را تشکیل می دهد و با حرکت زاویه ای این اهرم طول اتصال زنجیر تغییر می کند. از پولیفت ها در دکل های مخابراتی برای قرار دادن دکل تحت زاویه و در بسته بندی اجسام صنعتی سنگین استفاده بسیاری می شود.

مگنت و تیفور

مگنت صنعتی MAGNET در واقع ابزاری دستی می باشد که اتصال آن با یک اهرم وصل و با اهرم دیگر قطع می شود. مگنت ها تنها برای لیفتینگ بار هایی که دارای جنس فلزی مغناطیس شو هستند بکار گرفته می شوند و قابلیت لیفتینگ بار در آنها تا اندازه بسیار زیادی تابع کیفیت سطح فلز، ضخامت فلز، تمیزی سطح و قابلیت مغناطیس شوندگی فلزات بستگی دارد. مزیت اصلی کاربری مگنت این است که سرعت اتصال بالایی داشته و نیاز به اتصالاتی مانند قلاب و شگل ندارد.

D:\Pics and elements\STEEL WIRE\Lifting_magnets_MaxX_09_600w.jpg

تیفور ها ابزار آلات سیم بکسلی هستند که دارای یک اهرم دستی بوده که هم در حرکت رفت و هم در حرکت برگشت اهرم به تغییر طول سیم بکسل و در نتیجه کشش بار می پردازند. تیفور ها اغلب تا تناژ 4 تن تولید می شوند و کاربری هایی خاص مانند شاسی کشی ماشین ها دارند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *