راهنمای محاسبه و انتخاب مشعل

راهنمای محاسبه و انتخاب مشعل

در این مطلب به راهنمای محاسبه و انتخاب مشعل پرداخته ایم. این سری از سیستم های گرمایشی در مصارف مختلفی با هدف تامین گرمایش و حرارت مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به کاربرد گسترده ی این تجهیزات لازم است جهت اجرا به طور دقیق ظرفیت مورد نیاز آن محاسبه شود. برای انتخاب مشعل مطلوب لازم است بعضی پارامترها از قبیل ظرفیت حرارتی، دبی و نوع سوخت مشعل و نوع کنترل آن می باشد. برای بهترین راهنمای محاسبه مشعل و انتخابی مقرون به صرفه، لازم است وزن سوخت مصرفی آن در نظر گرفته شود. شما می توانید طریقه محاسبه آن را در ادامه مطالعه فرمایید.

طریقه محاسبه مشعل مناسب

به منظور محاسبه و انتخاب مشعل لازم است بعضی عوامل و معیارهایی را در نظر داشت که از این طریق مشعل مورد نیاز با ظرفیت مناسب را انتخاب و خریداری کنید. با توجه به نیاز بازار شرکت های متعددی در خصوص طراحی و ساخت انواع مشعل در حال فعالیت هستند و سالانه تعداد بسیار زیادی دستگاه تولید می کنند و روانه بازار رقابت می نمایند. از برندهای معتبر و مطرح می توان به مشعل ایران رادیاتور اشاره کرد که طبق تازه ترین تکنولوژی های روز طراحی و ساخته شده است. جهت تامین حرارت دیگ یا بویلر از مشعل استفاده می شود و مشعل متناسب با ظرفیت حرارتی بایستی به گونه ای انتخاب و محاسبه مشعل انجام شود تا در مواقع استفاده از آن ظرفیت مورد نیاز را تامین کند.

وزن سوخت مصرفی بر حسب کیلوگرم بر ساعت است که با توجه به قدرت حرارتی دیگ یا بویلر، ارزش حرارتی سوخت مشعل و راندمان مشعل بین 70 تا 95 درصد بدست می آید .

ظرفیت حرارتی و وزن سوخت مصرفی مشعل طبق فرمول زیر محاسبه می شود. به این نحو که ظرفیت حرارتی دیگ بر حاصل ضرب ارزش حرارتی سوخت در راندمان تقسیم می شود. واز این طریق میتوان محاسبه مشعل را انجام داد.

همچنین شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید در مورد موضوع کلی تری با عنوان مشعل چیست و کاربرد انواع آن مطالعه نمایید. Burners-damapouya

به طور مثال مقدار سوخت مصرفی مشعل مورد نیاز برای دیگ آبگرم با ظرفیت حرارتی 1000000 کیلوکالری بر ساعت kcal/hr با راندمان 90 درصد به صورت زیر محاسبه می شود.

این محاسبات برای مشعل گازی با ارزش حرارتی 10500 کیلوکالری بر ساعت به شکل زیر انجام می شود.

10500 × 0.9 ÷ 1000000 = 103.4 کیلوگرم بر ساعت

این محاسبات برای مشعل گازوئیلی با ارزش حرارتی 10750 کیلوکالری بر ساعت به شکل زیر انجام می شود.

  10750 × 0.9 ÷ 1000000  = 105.8 کیلوگرم بر ساعت

این محاسبات برای مشعل مازوتی با ارزش حرارتی 10900 کیلوکالری بر ساعت به شکل زیر انجام می شود.

10900 × 0.9 ÷ 1000000 = 101.93 کیلوگرم بر ساعت

در ادامه توجه شما عزیزان را به مقاله دیگری از مله دماپویا با عنوان فرق مشعل گازی و گازوئیلی، جلب می نماییم.

همچنین شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید با مراجعه به فروشگاه دماپویا نسبت به مشاهده و خرید سایر سیستم های گرمایشی اقدام نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *