نکات با اهمیت برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

نکات با اهمیت برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

ویروس کرونا با وجود این که راه کارهای کنترلی اش بارها اعلام شده است روزانه افراد زیادی را مبتلا می کند. طبق اظهارات وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی این ویروس در دسته ویروس های تنفسی جای دارد. به همین دلیل مهم ترین راه پیشگیری از آن استفاده از ماسک است. اما سطوح آلوده نیز می توانند سبب گسترش ویروس شوند. میزان انتقال ویروس از طریق سطوح مختلف متفاوت است. در این بین میزان ماندگاری ویروس در سطوح فلزی از همه بیشتر است. سطوح پر تماس مثل دستگاه های خود پرداز و یا میله های اتوبوس و مترو نیز ریسک انتقال بالایی دارند. در کل موارد زیر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا مورد اهمیت هستند.

جلوگیری از شدت انتقال عطسه و سرفه

یکی از اقدامات مهم این است که در زمان عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی با دست و دستمال کاغذی گرفته شود تا از شدت انتقال آن کم شود. حتی با وجود استفاده از ماسک هم در زمان عطسه و سرفه باید جلوی دهان و بینی گرفته شود.

پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن

دست دادن با دیگران و روبوسی کردن می تواند سبب انتقال ویروس شود. پس این فرهنگ در این روزهای خطرناک کرونایی باید به کل کنار گذاشته شود. حتی با آشنایان خیلی نزدیک نیز نباید دست داده شود. از بوسیدن کودکان کم و سن و سال هم پرهیز شود. به خصوص در پیک تازه کرونا شدت ابتلای بچه ها به این ویروس بسیار زیاد بوده است. پس حتی الامکان حتی کودکان آغوشی به جز والدین به کسی سپرده نشوند.

پرهیز از دید و بازدیدها

به دیدار آشنایان رفتن در فرهنگ ما امری پسندیده است. اما کرونا ایجاب می کند که تا مدت شیوعش از این کار پرهیز کنیم. دیدار دیگران می تواند زمینه ساز ابتلا به کوید نوزده شود. پس سعی شود برای احوال پرسی از اقوام از تماس های تصویری مجازی و یا صوتی استفاده شود. میهمانی های خانوادگی حتی با خواهر و برادر باید در این مدت کنسل شوند. هیچ تفاوتی در احتمال انتقال ویروس از غریبه و آشنا وجود ندارد.

استفاده از ماسکهای پزشکی

مهم ترین راهکار برای حفظ سلامتی در برابر کرونا استفاده از ماسک است. ماسکهای پزشکی سه لایه ای و چند لایه که دارای لایه ملت بلون باشند می توانند سبب کاهش میزان ابتلا شوند. ماسکهای تازه که با نام ماسک سه بعدی عرضه می شوند هم انتخاب خوبی هستند. چرا که لایه های فیلتر کننده زیادی دارند.

رعایت فاصله اجتماعی

برای خرید نان یا خیلی چیزهای دیگر گاها مجبور هستیم در کنار دیگران در صف بایستیم. رعایت فاصله اجتماعی در چنین مواقعی واجب است. بهتر است فاصله یک متر و یا بیشتر با افراد ایستاده در صف ایجاد شود. خوشبختانه در خیلی از فروشگاه ها و مراکز با نصب برچسب هایی بر روی زمین محل ایستادن افراد مشخص شده است. همچنین در خیلی جاها با برچسب ضربدر بر روی صندلی مشخص شده است که نباید بر روی برخی از صندلی ها نشت. به این شکل بین افراد منتظر فاصله ای ایجاد شده است.

استفاده از خودروی شخصی

بهتر است برای رفتن به سرکار و جاهای مختلف از خودروی شخصی یا موتور و یا هر وسیله شخصی دیگری استفاده شود. وسایل حمل و نقل عمومی که روزانه افراد زیادی با آنها جا به جا می شوند خطر ابتلا به ویروس کرونا در آنها بسیار زیاد است. در صورت امکان بهتر است استفاده از وسیله شخصی جایگزین وسایل حمل و نقل عمومی شود. در صورتی که امکان استفاده از وسیله شخصی ندارید در کنار ماسک از شیلد صورت هم استفاده شود تا خطر به کمترین حد خود برسد. همچنین با باز گذاشتن پنجره ها گردش هوا ایجاد شود.

استفاده از طلق یا شیشه در محل کار

اگر در جایی کار می کنید که باید به مراجعین زیادی کالایی بفروشید و یا خدماتی برای آنها انجام دهید بهتر است از طلق استفاده کنید. با قرار دادن طلق های پلاستیکی در بین خود و مشتریان فاصله و ایمنی خوبی ایجاد می شود. در بسیاری از بانک ها با نصب شیشه هایی بین مشتریان و کارمندان فاصله برقرار شده است که این فاصله سبب کاهش خطر ابتلا می شود. در خیلی از شرکت ها و فروشگاه ها نیز به همین شیوه فاصله برقرار شده است.

شستشوی دست ها با دقت

شسستن دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه می تواند ویروس را از روی دست پاک کند. بهتر است به خصوص در زمان کار کردن سرکار به صورت مستمر دستان خود را با آب و صابون و یا آب و مایع دستشویی بشویید. چرا که دستان شما ممکن است با میز کار و وسایل زیادی برخورد داشته باشد.

استفاده از ضدعفونی کننده ها

محلول های ضدعفونی کننده با الکل هفتاد درصد می توانند میکروارگانیسم ها از جمله ویروس کرونا را از بین ببرند. پس از تماس دست با سطوح آلوده و مشکوک بهتر است دستان خود را به خوبی ضدعفونی کنید. وسایل ضروری مثل موبایل را نیز به صورت مرتب ضدعفونی کنید.

خرید اینترنتی به جای حضوری

توصیه می شود که از روش های خرید غیر حضوری و اینترنتی به جای حضوری استفاده شود. فروشگاه ها یکی از اماکن خطرناک هستند. بهتر است تا جای ممکن وارد آن ها نشوید. می توانید وسایل مورد نیاز و اقلام ضروری را روزانه از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنید و در محل خود تحویل بگیرید.

استفاده از بانکداری مجازی

خیلی از ما روزانه و یا هر چند وقت یکبار برای انجام امور بانکی خود به شعبه بانک مراجعه می کردیم. اما این روزها با افزایش کیفیت خدمات غیر حضوری می توان از رفتن به شعبه برای انجام کارهای بانکی پرهیز کرد. استفاده از موبایل بانک و اینترنت بانک می تواند در اکثر موارد جایگزین رفتن به شعبه شود. شعب بانک می توانند یکی از مراکز با ریسک ابتلای بالا باشند. پس بهتر است کارهای بانکی تا حد امکان به صورت مجازی و غیر حضوری انجام شوند.

استفاده از خدمات مجازی به جای رفتن به اداره ها

بسیاری از خدمات اداری و غیر اداری را می توان بدون رفتن به شرکت ها و اداره ها انجام داد. بهتر است از این روش ها برای دریافت خدمات استفاده کرد. تا جای ممکن رفت و آمد در مراکز پرجمعیت و یا عمومی باید به حداقل برسد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *